WordPress için En İyi 10 Eklenti

WordPress en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Her ihtiyaca cevap verecek geniş eklenti deposu ile sitelerinizi kısa bir süre içerisinde istediğiniz şekle sokabilirsiniz.

WORDPRESS EKLENTİLERİ

WordPress en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Her ihtiyaca cevap verecek geniş eklenti deposu ile sitelerinizi kısa bir süre içerisinde istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Özellikle içerik yönetiminde birçok detay ve teknik bilgi gerektiren işlemleri bir eklenti sayesinde tek tık ile çözebilmeniz bu içerik sisteminin bu kadar gelişmesine yol açtı. Bu yazımızda WordPress sitesinin resmi eklenti deposunda yer alan en popüler 10 eklentiyi ve bu eklentilerin ne işe yaradıklarını açıklayacağız.

WordPress İçin En İyi 10 Eklenti

Öncelikle resmi WordPress eklenti deposunda yer alan 10 popüler eklentiyi listelemek gerekirse;

  • Contact Form 7
  • Yoast SEO
  • Akismet Anti – Spam
  • Jetpack
  • Klasik Düzenleyici
  • WooCommerce
  • WordPress Aktarıcı
  • Wordfence Security
  • Duplicate Post
  • Really Simple SSL

Contact Form 7, WordPress sitelerde iletişim formları ya da başka veri doldurulması gereken formlar sık sık kullanılmaktadır. Örneğin içerik göndermek için ya da CV göndermek için de formlara ihtiyaç duyulmaktadır. Contact Form 7 eklentisi ile kolayca bir iki dakika içerisinde istediğiniz formu oluşturarak sayfalara ya da konu içlerine ekleyebilirsiniz.
Yoast SEO, WordPress sitelerde arama motoru optimizasyonu konusu oldukça önemlidir. Bu eklenti sayesinde detaylı SEO ayarlarını gerçekleştirebilirken aynı zamanda yazdığınız içeriklerde yazıların SEO uyumlu olup olmadığı kontrol edilebilmektedir. İstenilen anahtar kelime ön plana çıkartılabilmektedir.
Akismet Anti Spam, eklentisi ise sitenizde yer alan sayfa ve içeriklerde bulunan yorum forumlarına reklam ya da spam amaçlı yazılan mesajları otomatik olarak engellemektedir. Bu konuda önlem almadığınız zaman reklam veya spam listelerine düştüğünüz zaman günlük 100 civarı istenmeyen yorumun silinmesi gibi konularla uğraşabilirsiniz.
Jetpack, bu birçok özelliği içerisinde bulunduran karmaşık bir eklentidir. Site haritası, özelleştirilmiş butonlar, video özellikleri, içerik biçimlendirme, hit takip gibi özelliklerin toplandığı bir eklentidir.
Klasik Düzenleyici, WordPress 5.0 sürümüne kadar klasik bir yazım editörü kullanıyordu. Yeni gelen sürüm ile yeni yazım editörü eklendi. Bu editörü kullanmak istemiyorsanız Klasik Düzenleyici eklentisi ile geri dönüş yapabilirsiniz.
WooCommerce, internet sitelerinize e-ticaret özelliği eklemek için kullanabileceğiniz bir eklentidir.
Aktarıcı, eklentisi sitenizde yer alan görseller, içerikler, sayfaları tek bir dosya olarak dışarı aktarabilmenizi sağlamaktadır. Örneğin alan adı değiştirecekseniz bu eklenti sayesinde veri kaybına uğramazsınız.

Wordfence eklentisi ile sitenizin ihtiyaç duyduğu temel güvenlik önlemlerini alabilirsiniz. Örneğin yönetici paneline 3’ten fazla yanlış girildiği zaman IP adresinin belirli bir süre engellenmesi gibi detayları içerir. Duplicate POST eklentisi ile bir sitede çok fazla içerik bulunabilir. Aynı içeriklerin tespit edilerek birleştirilmesi için önemlidir. Really Simple SSL eklentisi ise sitenizin ihtiyaç duyduğu SSL sertifikasını ücretsiz ve kolayca bir şekilde aktif edebilmenize yarar.

Similar articles

Üzgünüz, hiçbir yazı bulamadık.